Renovatieplicht VlaanderenDoe de check

Home › EPC en energielabel › EPC-waarden – welke energiescore hoort bij welk label?

Gids

EPC-waarden – welke energiescore hoort bij welk label?

Een EPC-label gaat van A+ tot F en hangt af van de energiescore in kWh/m² per jaar – tot 400 kWh/m² is label D, boven 500 kWh/m² label F. Die omzettingstabel is volgens vlaanderen.be indicatief.

Door Katrien PeetersBijgewerkt op 10 oktober 20268 min leestijdBronnen onderaan

Kort samengevat

Op elk EPC voor een woning of appartement staan twee zaken: een energiescore in kWh per m² per jaar en een energielabel van A+ tot F. Hoe lager de score, hoe beter het label. Volgens de omzettingstabel van vlaanderen.be hoort bij 301 tot en met 400 kWh/m² label D, bij 401 tot en met 500 label E en vanaf 501 label F. Vlaanderen noemt die tabel zelf indicatief: alleen een energiedeskundige type A bepaalt met de officiële software het juiste label. Voor wie koopt, is het label belangrijk: bij label E of F geldt de renovatieplicht.

Om te onthouden Label D = 301 tot 400 kWh/m², E = 401 tot 500, F = vanaf 501 (indicatieve tabel, vlaanderen.be, geraadpleegd op 10 oktober 2026). Het label op uw ondertekende EPC telt, niet een eigen berekening.

De tabel: EPC-waarden per label

Sinds 2019 krijgt elk EPC voor een residentiële eenheid een label. Oudere EPC's (van vóór 2019) tonen alleen een getal in kWh/m². Om zo'n oud getal toch te kunnen lezen, publiceert vlaanderen.be een "omzettingstabel voor indicatief energielabel". Dezelfde grenzen staan op de officiële labelafbeelding.

EPC-labelEnergiescore (kWh/m² per jaar)
A+0 of minder
A1 tot 100
B101 tot 200
C201 tot 300
D301 tot 400
E401 tot 500
F501 of meer

Indicatief (omzettingstabel vlaanderen.be). Berekend primair energieverbruik per m² bruikbare vloeroppervlakte; elektriciteit telt × 2,5. Het label op uw EPC zelf geldt. Bron: vlaanderen.be, Uitleg bij het EPC residentieel, geraadpleegd op 10 oktober 2026.

Energiescore (kWh/m².jaar) Label Wat het in de praktijk betekent
0 of minder A+ Woning produceert minstens zoveel als ze berekend verbruikt
1 tot en met 100 A Vlaamse langetermijndoelstelling voor 2050
101 tot en met 200 B Zeer zuinig
201 tot en met 300 C Zuinig
301 tot en met 400 D Minimum na renovatieplicht (akten vanaf 1 januari 2023)
401 tot en met 500 E Renovatieplicht bij aankoop
501 of meer F Renovatieplicht bij aankoop

Bron: vlaanderen.be, Uitleg bij de onderdelen van het EPC Residentiële eenheid, geraadpleegd op 10 oktober 2026. Vlaanderen schrijft er letterlijk bij dat het werkelijke label kan verschillen door wijzigingen en verfijningen in de rekenmethode. Een aparte schaal voor appartementen hebben wij niet gevonden.

Wat betekent de energiescore precies?

De energiescore is een berekend primair energieverbruik per m² bruikbare vloeroppervlakte per jaar. Het is geen meting van uw facturen. De software rekent met vaste aannames voor iedereen, zoals een woning die volledig verwarmd wordt tot 18 °C en correct geventileerd wordt. Zo kunt u woningen eerlijk vergelijken, los van wie erin woont.

Daarom ligt de score vaak hoger dan wat uw energiefactuur doet vermoeden. Vlaanderen geeft zelf het voorbeeld dat een woning met label F in de praktijk soms evenveel verbruikt als een woning met label C, omdat de bewoners minder verwarmen. Het label blijft dan toch F.

Elektriciteit telt 2,5 keer

"Primair" betekent dat elke kWh elektriciteit aan de meter wordt vermenigvuldigd met 2,5 (verliezen bij productie en transport). Elektrische weerstandsverwarming weegt daardoor zwaar door in een slecht geïsoleerde woning. Een efficiënte warmtepomp scoort wel goed, omdat ze een groot deel van haar warmte uit de omgeving haalt. Zonnepanelen worden in mindering gebracht; een thuisbatterij heeft volgens vlaanderen.be geen invloed op de score.

Meer over hoe die score tot stand komt, leest u in onze gids EPC berekenen.

Rekenvoorbeeld: hoeveel moet u winnen voor label D?

Stel: uw EPC toont 455 kWh/m².

  1. 455 ligt tussen 401 en 500: dat is label E (indicatieve tabel).
  2. Label D loopt tot en met 400 kWh/m².
  3. Te winnen: 455 − 400 = 55 kWh/m² om net onder de grens van D te komen.

Een tweede voorbeeld: 620 kWh/m² is label F. Tot 400 is dat 620 − 400 = 220 kWh/m².

Twee kanttekeningen. Ten eerste is dit een indicatie: alleen een nieuw EPC na de werken bewijst het label. Ten tweede raden wij aan niet te mikken op 399, maar op een marge, omdat een nieuwe berekening om allerlei redenen anders kan uitvallen (zie EPC berekenen). Welke werken het meeste opleveren, leest u in van label E of F naar label D.

Wat elk label betekent voor u als eigenaar

Label E of F: renovatieplicht na aankoop

Koopt u (of krijgt u via schenking) een woning of appartement met label E of F, dan geldt de renovatieplicht. De regel: binnen 6 jaar na de authentieke akte moet de eenheid minstens label D halen, bewezen met een nieuw EPC (Energiebesluit art. 9.3.4, versie van kracht sinds 1 september 2026; termijn van 6 jaar sinds 1 januari 2026, ook voor lopende overdrachten).

Voor akten vanaf 1 januari 2028 vermeldt de geldende tekst label C. De Vlaamse Regering heeft aangekondigd dat dat verstrengingspad wordt geschrapt, maar dat is nog niet in regelgeving omgezet (stand 10 oktober 2026). Meer daarover in de renovatieplicht na 2028.

Uw eigen termijn en het label dat u moet halen, berekent u met de renovatieplicht-check:

Renovatieplicht-checkStand 10 oktober 2026
  1. Wanneer is (of wordt) de notariële akte verleden?

  2. Welk gebouw en welk EPC?

  3. Welke premies? (Mijn VerbouwPremie)

    Uw inkomenscategorie berekenen (plafonds aanvragen vanaf 1 januari 2026)
  4. Welke werken overweegt u? (optioneel)

—

Uiterste datum
—
Te behalen label
—
Mogelijke boete
—
Kloof tot het doel
—

Premies voor uw categorie

    Detail van de berekening

      Indicatief, geen juridisch advies. Enkel een nieuw EPC van een energiedeskundige type A bewijst dat u voldoet. Regels volgens de geldende tekst, stand 10 oktober 2026. De berekening gebeurt in uw browser: wij bewaren geen gegevens. Gebruiksvoorwaarden · Methode en bronnen.

      Label D, C of beter: geen renovatieplicht bij aankoop

      Heeft de woning bij de akte al een geldig EPC met label D of beter, dan geldt de renovatieplicht niet. Volgens art. 9.3.4 Energiebesluit mag u installaties en constructies dan wel alleen vervangen door minstens even performante.

      Verhuur: minimumlabel vanaf 2030

      Los van de renovatieplicht komt er een energienorm voor huurwoningen (besluit Vlaamse Regering van 8 december 2023, vlaanderen.be):

      Type woning Vanaf 1 januari 2030 Vanaf 2035 Vanaf 2040
      Open en halfopen bebouwing E D C
      Rijwoning en appartement D C —

      Haalt een huurwoning het label niet, dan noteert de woningcontroleur een gebrek van categorie II; een conformiteitsattest is dan niet mogelijk. Een woning met label F die u wilt verhuren, moet dus hoe dan ook vooruit.

      Label A: het doel voor 2050

      Vlaanderen wil dat elke woning tegen 2050 label A haalt. Op de officiële labelafbeelding is dat 100 kWh/m² of minder. Het EPC zelf toont hoe ver uw woning van die doelstelling af staat, per bouwdeel.

      Oud EPC zonder label: zo leest u het

      Hebt u een EPC van vóór 2019, getiteld "Energieprestatiecertificaat bestaand gebouw met woonfunctie", dan staat er alleen een getal. Gebruik de tabel hierboven voor een indicatie. Voor een verkoop volstaat zo'n oud EPC niet meer: er moet een EPC beschikbaar zijn dat opgemaakt is vanaf 2019. Wat dat praktisch betekent, leest u in onze gids over het EPC-attest.

      Waarom is mijn score niet wat ik verwachtte?

      • Referentiejaar van de woning: als isolatie niet bewezen is, rekent de software met standaardwaarden op basis van het bouwjaar. Zonder bewijs en zonder gekend bouwjaar wordt bijvoorbeeld een hellend dak als ongeïsoleerd ingerekend.
      • Bewijsstukken: mondelinge verklaringen worden niet aanvaard. Wat niet op papier staat, telt vaak niet.
      • Gewijzigde rekenmethode: sinds 2009 werd ze meermaals aangepast (onder meer 2013, 2017 en 2019), en sinds 1 januari 2024 is de invoer van ventilatie veranderd.
      • E-peil is iets anders: het E-peil van nieuwbouw is een getal zonder eenheid en niet vergelijkbaar met de score in kWh/m².

      Twijfelt u aan de juistheid van uw EPC, dan kunt u een klacht indienen bij het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA). Dit is algemene informatie, geen juridisch advies.

      Veelgestelde vragen

      Welke EPC-waarde is label D?

      Volgens de indicatieve omzettingstabel van vlaanderen.be hoort label D bij een energiescore van 301 tot en met 400 kWh/m² per jaar. Het label op uw ondertekende EPC is wat telt.

      Is een EPC van 450 slecht?

      Een score van 450 kWh/m² komt overeen met label E. Bij aankoop met label E geldt de renovatieplicht: u moet binnen 6 jaar na de akte minstens label D halen, indicatief dus 400 kWh/m² of minder.

      Geldt dezelfde tabel voor appartementen?

      Wij vonden geen aparte officiële schaal voor appartementen. De energiedeskundige bepaalt het label met de officiële software. Voor appartementen speelt ook het EPC van de gemeenschappelijke delen mee: zie renovatieplicht voor een appartement.

      Waarom is mijn werkelijk verbruik lager dan de EPC-waarde?

      De EPC-waarde is een theoretische berekening met dezelfde aannames voor alle woningen, en elektriciteit telt 2,5 keer. Bewoners van slecht geïsoleerde woningen verwarmen vaak minder dan de berekening veronderstelt.

      Kan ik mijn EPC-waarde zelf verbeteren?

      Alleen door werken en een nieuw EPC. Welke werken het meest opleveren, staat in de aanbevelingen op uw EPC. Lees ook onze gids van label E of F naar label D en het overzicht in het dossier EPC en energielabel.

      Bronnen